Vitamin D3 – 2500 IUĽudské telo je stvorené pre získavanie vitamínu D3 zo slnka, prečo by som ho mal dopĺňať?
20 minútový pobyt na priamom slnku iniciuje syntézu vitamínu D3 v pokožke (okolo 400 IU, čo nie dostatočný denný prísun), ale absorbovať 400 IU je možné len v lete okolo obeda bez opaľovacieho krému. Kto však chce v najhoršom prípade riskovať staršiu pokožku alebo rakovinu kože? Okrem toho v zime slnečné lúče nie sú dostatočne silné na to, aby uvoľnili syntézu vitamínu D3. Vitamín D3 môžete získať aj z potravy – v oleji z pečene tuniaka alebo halibuta. Na dostatočný prísun však musíte zjesť aspoň 800 gramov.


Prečo je také dôležitá kombinácia vitamínu D3 s olejom?
Veda dokázala, že kombinácia vitamínu D3 a mononenasýtených tukov, ako je kokosový alebo olivový olej, vedie k oveľa lepšiemu vstrebávaniu.

Niektoré štúdie ukazujú, že suplementácia vitamínu D3 pomáha pri chudnutí. Je to pravda?
Štúdia z Milánskej univerzity zistila, že suplementácia vitamínu D3 viedla k zníženiu hmotnosti u obéznych ľudí a ľudí s nadváhou, ktorí mali nedostatok vitamínu D3.

Prečo potrebujeme vitamín D3?
Každé tkanivo vo vašom tele potrebuje vitamín D3 a nebude správne fungovať, ak ho nebudete mať dostatok – nedostatok môže viesť aj k závažným chronickým ochoreniam, ako je vysoký krvný tlak, osteoporóza a niekoľým formám rakoviny.

Ako môže mať vitamín D3 vplyv na môj športový výkon?
Silné kosti sú rovnako dôležité ako silné svaly – a nedostatok vitamínu D3 môže viesť k osteoporóze a svalovej slabosti. Okrem toho, ak nie ste tak často chorý, môžete čatejšie cvičiť a dosiahnuť tak lepšie výsledky! Keďže vitamín D3 posilňuje Váš imunitný systém, chráni Vás pred typickými chorobami, ako je chrípka alebo prechladnutie..